Stavební spoření, nebo hypotéka?

Čvc 10, 2017 by

Stavební spoření, nebo hypotéka?

Hodláte se pustit do stavby nebo rozsáhlejší rekonstrukce vašeho bydlení? Pokud ano, vyplatí se dbát na to, kde seženete finanční prostředky. Máte-li naspořeno, není co řešit. V opačném případě byste ale měli dbát na to, jestli vám někdo peníze půjčí a za jakých podmínek se tak bude dít. K dispozici jsou dnes nejrůznější úvěry, přičemž většina lidí se rozhoduje mezi klasickou hypotékou a stavebním spořením. Podívejme se tedy mnohem podrobněji, co se komu vyplatí.

Stavební spoření a jeho charakteristika

Stálá, ale mnohdy vysoká úroková sazba. Přesně takto je možné charakterizovat stavební spoření. Jestliže o něm uvažujete, měli byste se soustředit na výběr té správné společnosti. Přesto je ovšem zapotřebí říct, že stavební spoření patří mezi tradiční produkty, které se vyznačují jednak platbou při založení v celkové výši 1 % z celkové konečné cílové částky. Co se týká úrokové sazby, je po celou dobu splácení konstantní, ať už se děje cokoliv. Rozhodně tak v některých případech nejde o nejvýhodnější produkt. Především u úvěrů přesahujících výši 1 000 000 korun se již nedoporučuje.

Hypotéka- sledujte trh

U hypotečních úvěrů se vyplatí sledovat trh. Úrokové sazby se hodně často mění. V současnosti jdou bohužel spíše nahoru, což může být pro mnohé z nás nepříjemné. Počítat byste měli s tím, že úroková sazba je fixována na konkrétní období. Tradičně se jedná o dobu 5 let. Jinak ale může klidně být fixována i na kratší či delší období. Výše úrokové sazby se aktuálně pohybuje okolo 2 %.

Na jiné půjčky na bydlení raději zapomeňte

Na trhu existuje i spousta různých jiných půjček, nicméně jejich charakteristiky jsou většinou značně nevýhodné. Proto raději sáhněte po zmiňovaných dvou alternativách představujících jakousi jistotu. Hlavně u hypoték se můžete spolehnout na maximálně transparentní podmínky.